Koteria
Warszawa ( mapka )
ul. Chrzanowskiego 13
poniedz.-piątek: godz. 9–19
sobota 9–13

tel.: 535 870 225

Pies i kot w jednym stali domu ...

Wbrew znanemu przysłowiu, pies i kot mogą żyć zgodnie razem pod warunkiem, że opiekunowie zadbają o ich prawidłowe zapoznanie się ze sobą. Oczywiście nie każde dwa zwierzaki mogą się ze sobą „dogadać” – jeśli wiemy, że nasz pies nie lubi kotów lub bywa agresywny w stosunku do innych gatunków to na pewno nie powinien przebywać pod jednym dachem z kotem. Uciekający kot może w nim bowiem wyzwolić instynkt łowiecki. 

Idealna sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy kot i pies dorastają razem. To właśnie w okresie socjalizacji (nabywania umiejętności społecznych) tych gatunków jest największa szansa na to, że zwierzęta nie tylko się zaakceptują, ale i polubią. W późniejszym okresie życia zwierząt przyjmuje się, że młody pies łatwiej zaakceptuje kota niż starszy kot - psa, oczywiście zależne jest to też od indywidualnych cech osobowości i wcześniejszych doświadczeń obu zwierząt.

Jak zapoznać kota z psem lub odwrotnie w sytuacji przybycia drugiego zwierzęcia do domu? Początkowe kontakty muszą się odbywać pod nadzorem opiekunów. Kot powinien być w transporterze a pies na smyczy. Zapewni to bezpieczeństwo kotu, zaś w przypadku psa pohamuje jego nadmierną ciekawość i podniecenie spowodowane obecnością kota. Każdorazowe przebywanie razem we wspólnym pomieszczeniu w sposób opisany powyżej nie powinno być długie (zaczynamy od kilku minut, potem stopniowo wydłużamy czas), ale należy je systematycznie powtarzać przez okres co najmniej 2 tygodni. Następnie wskazane jest karmienie obu zwierząt w tym samym pokoju, również pod kontrolą (kot nadal zabezpieczony i odizolowany od psa). Nie wolno w żadnym wypadku od razu łączyć obu zwierząt. Obydwa zwierzaki powinny przebywać w oddzielnych pomieszczeniach, zwłaszcza pod nieobecność opiekunów (oczywiście wtedy nie powinny być zamykane w transporterach). Kot i pies to drapieżnicy, ale oba gatunki posługują się odmienną mową ciała i stąd mogą wynikać nieporozumienia w ich sposobie komunikowania się. Kiedy po jakimś czasie wypuścimy kota z transportera podczas obecności psa, musi on mieć założony kaganiec. Jeśli spotkania przebiegają pomyślnie, możemy oczywiście zwierzęta nagrodzić smakołykami dla nich przeznaczonymi. Długość czasu jaki przeznaczymy na zapoznanie zwierząt ze sobą to zawsze kwestia indywidualna i zależna od rozwoju sytuacji.

Aby nie dopuszczać do agresji podczas karmienia, można miski dla kotów stawiać wyżej tak by były poza zasięgiem psów oraz pilnować, by koty nie zbliżały się do psa wtedy kiedy jest on zajęty jedzeniem.

Ważne jest to, żeby zapoznawanie się obu zwierząt przebiegało w spokojnej atmosferze, gdyż zwierzęta szybko wyczuwają niepokój opiekuna i może im się on udzielić. Pozytywne wspomnienie pierwszego udanego kontaktu i wsparcie okazane ze strony opiekuna na pewno zaprocentują w postaci poprawnych relacji pomiędzy kotem i psem. 
[Marta Chrzczanowicz]

szukaj: 
facebook
Fundacja dla Zwierząt ARGOS, 04-886 Warszawa, ul. Garncarska 37A, KRS: 0000286138
tel. 22 615 52 82 | e-mail: fundacja@argos.org.pl | http://www.argos.org.pl
Bank PEKAO SA 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915
Ośrodek KOTERIA ul. Chrzanowskiego 13, Warszawa, tel. 535 870 225
Kierownik Ośrodka Anna Wypych: tel. 603 651 044 | Lekarz weterynarii Iwona Kłucińska-Petschl tel. 502 642 932