Dlaczego jesteśmy wyjątkowi?

 • KOTERIA jest jedyną lecznicą w Warszawie, która za darmo kastruje wolno żyjące koty. Powstała dzięki ofiarności Pani Zofii Nowak, która w testamencie zostawiła sporą sumę pieniędzy. Od sierpnia 2012 dodatkowo rozpoczeliśmy działalność odpłatną w ramach której sterylizujemy koty i psy mające właścicieli.
 • funkcjonujemy tylko i wyłącznie dzięki dobrowolnym wpłatom darczyńców, pozyskanym dotacjom i odpłatnej działalności pożytku publicznego.
 •  prowadzimy sprawozdania finansowe i jako jedyna z niewielu organizacji tego typu – pełną ewidencję przyjętych kotów.
 • nigdy nie odmawiamy leczenia chorych, miejskich kotów, które trafią na kastrację.
 • bezpłatnie (za kaucją) udostępniamy sprzęt do schwytania kota, służymy pomocą wolontariuszy i staramy się zapewnić transport do lecznicy.

Przedstawiamy zespół Ośrodka Koteria

Wolontariusze i osoby związane z Koterią

Działalność Ośrodka przyciągneła wielu pełnych zaangażowania i pasji wolontariuszy. To osoby wyjątkowo ważne. W większości aktywni zawodowo, osiągający sukcesy na polu prywatnym jak i zawodowym. Swój wolny czas, bezinteresownie poświęcają na rzecz działań KOTERII.

Jeśli chcesz do nas dołączyć i misja Koterii jest Ci bliska zapraszamy do kontaktu z nam: koteria@argos.org.pl

 • Ewa Lenc – do tej pory główna osoba łapiąca koty z opiekunami, obecnie zajmuje się adopcjami
 • Joanna Tarnowska – kierująca zespołem wirtualnych wolontariuszy
 • Grupa wirtualnych wolontariuszy (Iwana, Ewa, Marta, Justyna, Dorota, Irek, Kamila) – wrzucają na portale internetowe ogłoszenia o kotach do adopcji
 • Marta Auerbach – od kilku lat prowadzi strone na Facebooku. Zajmuje się adopcjami dyżurując przy adopcyjnym telefonie
 • Halina Czołoszyńska – organizuje inventy i pomaga w biurze fundacji
 • Anna Maciejuk – Psiara z urodzenia, kociara z wyboru. Zagorzała zwolenniczka sterylizacji/kastracji kotów jako jedynej metody na zwalczenie bezdomności tych zwierząt.
 • Elżbieta Chojna – autorka graficznych projektów pierwszej strony Koterii, gadżetów, plakatu i ulotki. To rysunki jej kotów są rozpoznawalną wizytówką Koterii.
 • Marta Ludwiszewska –ilustratorka, graficzka, współzałożycielka Pajka Studio. Projektuje dla Koterii grafiki, które można będzie zobaczyć na kubkach, koszulkach, miseczkach i innych koteryjnych gadżetach.

KAŻDY MOŻE POMAGAĆ! PRZYJEMNE DLA CIEBIE - POŻYTECZNE DLA KOTÓW

Zofia Nowak – fundatorka Ośrodka Koteria

(1924-2008)

Ośrodek “Koteria” mógł powstać dzięki jednorazowej darowiźnie Zofii Nowak dla Fundacji. Inaczej nie było by pieniędzy na wynajęcie, remont, urządzenie lokalu i podjęcie działalności. A więc i realnych szans na dotacje i darowizny, pozwalających go dalej utrzymać.

Zofię Nowak poznaliśmy kilka lat temu, gdy po śmierci męża zostały jej tylko zwierzęta. Prowadziła dom tymczasowy, przygarniała, leczyła i szukała domów dla kotów. Najpierw to głównie ona pomagała innym. Wiosną 2008 r., gdy stan jej zdrowia znacznie się pogorszył, sama już wymagała pomocy.

Przed śmiercią podarowała Fundacji oszczędności swego życia i zapisała w spadku segment w Falenicy, gdzie mieszkała.

Z panią Zofią kontaktowaliśmy się najpierw głównie w sprawach kocich. W drobnej staruszce, której wychodzenie z domu sprawiało już trudność, odkryliśmy z czasem fascynującego człowieka o ujmującej osobowości i nieprzeciętnej wiedzy.

Zofia Nowak (z domu Schulc) urodziła się 14 kwietnia 1924 r. w Warszawie. Tuż po wojnie studiowała chemię na Politechnice Wrocławskiej, po ukończeniu której rozpoczęła karierę naukową. Pracowała w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i Instytucie Badań Jądrowych w Świerku, gdzie uzyskała tytuł dokora habilitowanego. Specjalizowała się w materiałach pędnych i przerobie wypalonego paliwa jądrowego. Była autorką dziesiątków prac naukowych i szeregu patentów.

W 1951 r. wyszła za mąż na Macieja Nowaka, naukowca, z którym razem pracowali. Małżeństwo Nowaków było bezdzietne. Jako dobrze sytuowani naukowcy mogli realizować swoją pasję życiową, jaką były podróże po świecie i wspinaczka wysokogórska. Dom Nowaków w Warszawie-Falenicy pełen był książek naukowych i podróżniczych, własnych amatorskich obrazów a z czasem także psów i kotów.

Potem zrozumieliśmy, że to właśnie zachłanna otwartość na świat i otoczenie była tym, czym tak ujmowała nas pani Zofia. Zachłanność w tym, by aktywnie “być” a nie “mieć”. Nawet wtedy, gdy już przytłaczał ją wiek i stan zdrowia. Rozdawała swoją emeryturę, przyjmowała podrzucane jej chore koty i bardziej przejmowała się zdrowiem innych niż swoim. Gdy nauczyliśmy ją, by telefonowała do nas w najdrobniejszych nawet sprawach wymagających pomocy, korzystała z tego chętnie dla kotów i dla swoich znajomych, ale krępowała się prosić o pomoc dla siebie.

W lipcu 2008 r. pośliznęła się i upadła z powodu wody rozlanej z psiej miski. Złamana kość udowa stanowiła poważny problem, bo lekarze bali się operować, ze względu na stan jej serca. Zbuntowana pobytem w szpitalu, usilnie zabiegała o operację. Podobno przekonała lekarzy ostatecznie tym, że jest samotna i w razie czego nie grożą im żadne roszczenia …

Operacja się udała, została wypisana ze szpitala i rehabilitacja była już na dobrej drodze, gdy nasiliły się kłopoty z sercem. Nie pomogło już wszczepienie rozrusznika, zmarła 18 października 2008 r. w Instytucie Kardiologicznym w Aninie. Spoczywa na warszawskich Powązkach – kwatera 296, rząd 5, grób 20 – grób jest w drugim rzędzie, tyłem do ścieżki.