Ogon
Co możemy wywnioskować po położeniu kociego ogona? Okazuje się, że bardzo wiele. Mowa ciała kota obejmuje mimikę pyszczka, ułożenie uszu, ustawienie całego ciała i właśnie ogon. Witający nas kot ma ogon postawiony pionowo, może go też lekko wyginać lub okręcać wokół nóg kiedy wita się z nami i oznacza nas swoimi feromonami zapachowymi (oczywiście niewyczuwalnymi dla człowieka).
Ogon pochylony u stojącego kota o około 45 stopni oznacza, że kot jest niepewny lub w zaczepnym nastroju. Zakrzywiony do dołu koniuszek ogona wskazuje na to, że kot jest przyjazny, ale nieufny.
Ogon nisko noszony w zależności od ustawienia innych części ciała może oznaczać, że kot jest spokojny, ale też potencjalnie agresywny lub przejawia agresję defensywną. Wyprostowany i napuszony ogon (tzw. szczotka) oznacza, że kot jest bardzo zły, może zaatakować lub chce tylko odstraszyć rywala, zwiększając optycznie swoje rozmiary.
Podobnie jak u psa, ogon schowany pomiędzy tylnymi nogami oznacza strach lub uległość. Kot siedzący może kiwać ogonem na boki lekko lub mocno, co może oznaczać, że waha się, jest zaciekawiony, zainteresowany czymś (lekkie wahnięcia) lub zezłoszczony i chce mieć w danej chwili spokój (mocne ruchy ogonem).
Uważna obserwacja również tej części ciała kota wiele nam powie o jego obecnym nastroju a w wielu przypadkach pozwoli uniknąć ataku.
[Marta Chrzczanowicz]