Remont

Remont w domu to kolejna rewolucja w spokojnym, ustabilizowanym życiu kota. Hałasy, które mu towarzyszą oraz zamieszanie, a często także obcy ludzie, którzy nagle się pojawiają, to stanowczo za dużo dla lubiącego spokój i przewidywalne, niezmienne otoczenie kota.

Podobnie jak w przypadku przeprowadzki, na czas remontu warto kotu znaleźć ustronne pomieszczenie, gdzie nie niepokojony, a zaopatrzony we wszystkie potrzebne mu rzeczy, będzie mógł go bezpiecznie przeczekać. Mimo wszystko warto uprzedzić ekipę remontową, że w tym konkretnym pomieszczeniu znajduje się kot, i że nie wolno go stamtąd wypuszczać. Jeśli sami remontujemy mieszkanie, też najlepiej jest odizolować kota od remontowanego miejsca, również dlatego, że wiele używanych przy remontach preparatów jest dla zwierząt toksycznych.

Po zakończeniu prac możemy wypuścić kota i pozwolić mu spokojnie i w jego własnym tempie obejrzeć zaistniałe zmiany, a także na nowo oznakować ściany i rogi mebli za pomocą feromonów znajdujących się na kocich policzkach. Jest to czynność bardzo ważna dla dobrego samopoczucia kota, wpływająca na wzrost jego poczucia bezpieczeństwa w danym miejscu.

[Marta Chrzczanowicz]