Kot w nowym domu – na co zwrócić uwagę
Dla każdego kota (szczególnie dorosłego) zmiana miejsca pobytu jest ogromnym stresem. W nowym otoczeniu kot w pierwszej kolejności będzie wypatrywał i zauważał zagrożenia. Stosując się do poniższych rad, zminimalizujesz jego stres, a tym samym dasz mu większą szansę na bezproblemową aklimatyzację w nowym domu. |
- W pierwszych dniach nie oczekuj od kota zbyt wiele, ma on prawo do różnych zachowań wynikających ze stresu oraz do popełniania błędów – potrzeba czasu aby zwierzę Ci zaufało, dopiero wtedy będzie chętnie i z własnej inicjatywy wchodziło w bliższy kontakt i będzie gotowe do uczenia się zasad życia w nowym domu.
- Postaraj się, aby pierwsza doba była dla kota czasem na uspokojenie emocji i odnalezienie się w nowym środowisku. Najlepiej w ogóle nie wchodź z nim w interakcje. Udostępnienie mu kryjówki, kuwety i misek w zupełności wystarczy, chyba, że ewidentnie kot sam wykazuje chęć poznawania otoczenia. Nie przedstawiaj kotu wszystkich domowników (również zwierząt) na raz.
- Nie zmuszaj kota do kontaktu fizycznego, w ciągu pierwszych dni głaszcz go tylko jeśli sam wykaże taką inicjatywę, dorosłego kota nie bierz również na ręce, gdyż może to u niego wywołać silne poczucie zagrożenia i agresję.
- Pozwól kotu we własnym tempie zapoznawać się z otoczeniem i domownikami, nie wyciągaj go na siłę z bezpiecznej kryjówki.
- Najlepszym sposobem na wspólne zapoznanie i zdobycie zaufania kota w pierwszym okresie jest wspólna zabawa wędką i zabawkami, które pozwalają na zachowanie fizycznego dystansu oraz podkarmianie kota wyjątkowymi pysznościami.
- Nie karz kota za załatwianie się poza kuwetą, nasili to jedynie jego stres i spotęguje problem. W pierwszych dniach kotu może się to zdarzyć – zadbaj wcześniej o odpowiednią ilość kuwet i ich właściwe rozmieszczenie w domu. Jeśli problem nie ustaje, skontaktuj się ze specjalistą.
- Poświęcając kotu nadmiernie dużo czasu i uwagi możesz sprawić, że za bardzo uzależni się emocjonalnie od Twojej obecności lub poczuje się przytłoczony Twoją ciągłą obserwacją i wylewnymi uczuciami. Bądź czujny i uważny na jego potrzeby, ale nie osaczający.
- Jeśli w domu są małe dzieci, ważne jest aby przestrzegały zasad poszanowania przestrzeni osobistej kota (kryjówka, kuwety, miski) oraz jego nietykalności fizycznej jeśli kot nie życzy sobie kontaktu.
Jeśli posiadasz już w domu koty, to:
- bezwzględnie zastosuj się do zaleceń dotyczących WPROWADZANIA nowego kota do domu, proces ten może zająć trochę czasu ale pozwoli Ci uniknąć możliwych bardzo poważnych problemów w przyszłości i stresu u wszystkich rezydentów
- szczególnie musisz zadbać o odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ilość i rozmieszczenie kuwet, drapaków, misek oraz zapewnienie kryjówek i poszerzenie terytorium „w pionie” (drzewka, półki, schodki itd.)
W początkowym okresie adaptacji kot ma prawo między innymi:
- Siedzieć w kryjówce i nie chcieć z niej wychodzić nawet przez kilka pierwszych dni (powinien jednak chcieć wychodzić do kuwety i po jedzenie)
- Nie ufać domownikom (niezależnie od tego, jak bardzo się starają, aby kot ich polubił) a nawet się ich bać i okazywać to poprzez wycofywanie się i chowanie
- Przejawiać zachowania ostrzegawcze oraz obronno-agresywne – jeśli nie są respektowane granice jego strefy bezpieczeństwa fizycznego a schowanie się lub ucieczka nie są możliwe (jeżenie się, syczenie, drapanie, ugryzienie)
- Załatwić się poza kuwetą, szczególnie jeśli jest ona zbyt daleko od kryjówki lub stoi w nieodpowiednim miejscu
- Nie kontrolować emocji podczas silnego pobudzenia (zabawy lub strachu)