Drapanie mebli

Drapanie jest naturalnym zachowaniem kota – oprócz znaczenia terenu za pomocą feromonów zapachowych umieszczonych na poduszeczkach łap (co stanowi komunikat dla innych kotów) kot ostrzy pazury i pozbywa się „zużytych” ich warstw. Nie należy go więc za to karać!

Jeśli kot niszczy meble, należy koło nich postawić drapak lub zamocować na ścianie drapak pionowy/ kawałek dywanu czy maty. Jeżeli kot nie chce go drapać, można zachęcić go do tego wcierając w drapak suszoną kocimiętkę/ kocimiętkę w sprayu (są dostępne w sklepach zoologicznych). Można też drapać ręką w drapak by pokazać kotu, do czego on służy. Koty uczą się m.in. poprzez naśladownictwo, zatem obserwacja człowieka lub drugiego kota demonstrującego, o co chodzi, jest bardzo wskazana.

Koty najbardziej lubią drapać tkaniny, w których można zaczepić pazury, np. sizal, dywany o supełkowej strukturze itp.

Pazurki kota należy regularnie przycinać – jeśli nie uda się tego zrobić w domu, trzeba poprosić o pomoc lekarza weterynarii.

Niedopuszczalne jest usuwanie kotu pazurów (co niestety ma miejsce np. w Stanach Zjednoczonych) – kot ich pozbawiony jest nie tylko bezbronny, ale i pojawiają się u niego zaburzenia zachowania. Poza tym jest to oczywiste okrucieństwo wobec zwierzęcia.

[Marta Chrzczanowicz]