Oglądanie telewizji

Nie wszystkie koty są w równym stopniu zafascynowane telewizją, zdarzają się jednak prawdziwi koci kinomani.  Dlaczego koty lubią oglądać telewizję i co szczególnie przykuwa ich uwagę? Na podstawie prowadzonych przeze mnie obserwacji i rozmów z opiekunami kotów, doszłam do poniższych wniosków: koty niewątpliwie przyciągają ruchliwe obrazy.

Obserwując ich skupione spojrzenia można jednak dostrzec, że równocześnie mają postawione czujnie uszy, a więc dźwięki płynące z odbiornika także odgrywają niemałe znaczenie. I tak kotka zwraca uwagę na miauczenie kociąt dobiegające z telewizora. Co ciekawe, kot, który boi się burzy, nie reaguje na jej odgłosy odtwarzane na filmie lub otwiera jedno oko, sprawdza, czy dźwięk dobiega z telewizora… i śpi dalej.

Kot, który lubi oglądać telewizję, czasem już na dźwięk włączanego urządzenia zaczyna patrzeć w ekran, jakby czekał na to, co za chwilę się pojawi na szklanym ekranie. W mniejszym stopniu uwagę kotów przykuwają kolory, nie widzą one bowiem takiej palety barw jak my. Według badaczy, kot widzi w odcieniach zielonego, żółtego, pomarańczowego i niebieskiego.

Tematykę szczególnie interesującą kocich telewidzów można pogrupować w następujący sposób:

  1. filmy przyrodnicze – niezależnie od tego, czy na ekranie pojawia się niedźwiedź polarny, ptak czy motyl, wiele kotów z zainteresowaniem śledzi poczynania zwierzaka na ekranie;
  2. filmy animowane – podobnie jak w poprzedniej grupie, gwałtowne ruchy, szybkie tempo akcji i często zmieniające się obrazy przykuwają kocią uwagę;
  3. wydarzenia sportowe – mecze piłki nożnej czy tenisa są zajmujące głównie za sprawą przesuwającej się po ekranie piłki, często są fascynujące zwłaszcza dla młodszej grupy kocich odbiorców, która zasiada tuż pod ekranem i próbuje chwytać poruszający się na ekranie obiekt;
  4. reklamy i napisy końcowe filmów – no cóż, z punktu widzenia kotów też stanowią interesujące źródło rozrywki. Warto podkreślić, że koty w przeciwieństwie do nas zwykle skupiają wzrok na ekranie od kilku sekund do kilku minut – łatwiej niż my się dekoncentrują, a dodatkowo często patrzą w ekran tuż… przed drzemką.

    Ponadto, niektóre koty interesują się grami komputerowymi lub ruchem kursora na ekranie komputera. Na niektórych urządzeniach mobilnych są nawet dostępne gry dla kotów, polegające na ściganiu rybki pojawiającej się na ekranie.

     [Marta Chrzczanowicz]