Adopcje z Koterii

Wchodzisz na nasz fanpage na Facebooku, na którym publikujemy koty do adopcji – Adopcyjne z Koterii – i trafiasz na swoje kocie przeznaczenie. Siedzi jeszcze w klatce i czeka na dom. Bardzo chciałbyś nim zostać, ale masz jeszcze wątpliwości?

Zanim do nas napiszesz

Przemyśl najpierw, czy masz wystarczająco czasu, miejsca i środków finansowych by móc dobrze zająć się nowym podopiecznym. Pamiętaj, że zwierzę to zobowiązanie na wiele lat, wymagające troski i uwagi, zwłaszcza wtedy, gdy zachoruje. Zastanów się też, czy masz kogoś, kto zaopiekuje się zwierzęciem podczas Twojej nieobecności. Ważne jest, aby współlokatorzy byli gotowi na nowego członka rodziny, a także abyś był w stanie zintegrować życie zwierzęcia z ewentualnym pojawieniem się dziecka. Musisz być również przygotowany na możliwe zniszczenia, które zwierzę może spowodować w domu.

Decyzja podjęta, jesteś gotowy, ale zastanawiasz się jeszcze, czy…

Czy adopcja wybranego kota jest aktualna?

Jeżeli dzwonisz lub piszesz w dniu „wyjścia” zwierzaka z Koterii, nie zdziw się, jeżeli odpowiemy, że sprawa jest nieaktualna. Czasami koty od nas wychodzące wracają na ulicę, gdzie nie mają stałego opiekuna. Graniczące z niemożliwością jest ich ponowne odłowienie. Jeżeli podoba Ci się jakieś zwierzę, pisz lub dzwoń jak najszybciej.

Czy możesz przyjść i zobaczyć kota?

Oczywiście, możesz, ale…

Ośrodek Koteria jest pomyślany jako miejsce spokojnej rekonwalescencji przede wszystkim kotów miejskich (w dużej mierze nieoswojonych). Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że siedzące w klatce koty są niezwykle zestresowane. Ich nerwy są napięte do granic możliwości, reagują na każdy nowy zapach i dźwięk, także na wszystkie ludzkie ruchy.

Nasi pracownicy są odpowiednio przeszkoleni i przyzwyczajeni do bezkonfliktowego koegzystowania w tej samej przestrzeni, co nasi podopieczni. Koty starają się nie zauważać nas, my też w interakcję z nimi wchodzimy wyłącznie, kiedy jest to niezbędne.  Każdy nieznajomy – odwiedzający – mógłby tę delikatną równowagę zaburzyć. Spotkanie wybranego kota jest więc przedostatnim etapem adopcji.

 Zdecydowany?

Napisz do nas maila na koteriaodkuchni@gmail.com

Ważne, żebyś w wiadomości do nas zawarł swoje dane – imię, nazwisko, telefon kontaktowy. Koniecznie napisz, który z kotów Cię interesuje (najlepiej z linkiem do ogłoszenia, w którym go wypatrzyłeś). W odpowiedzi dostaniesz ankietę adopcyjną i wzór umowy adopcyjnej.  Znajdziesz ją pod tym linkiem: https://koteria.org.pl/ankieta-adopcyjna/

Po kontakcie z nami możesz spodziewać się szczegółowego wywiadu związanego z Twoim doświadczeniem w opiece nad zwierzętami, warunków, w jakich kociak będzie przebywał. O co zapytamy jeszcze? 

  1. Czy to Ty będziesz opiekować się kotem, czy zwierzę ma być prezentem dla innej osoby? Jeżeli kot jest przeznaczony dla kogoś innego, będziemy chcieli bezpośrednio porozmawiać z tą osobą (docelowym opiekunem kota).
  2. Czy obecnie mieszka u Ciebie kot lub inne zwierzę? Jeżeli TAK, zapytamy o stan zdrowia zwierzęcia (szczepienia, choroby wirusowe), wiek, kastrację/sterylizację, charakter, sposób żywienia. Zapytamy także o lecznicę, nazwisko weterynarza, który zajmuje się leczeniem zwierzęcia.
  3. Czy w przeszłości opiekowałeś się kotem? Jeżeli TAK – co się z nim stało? Odpowiedź typu: „umarł ze starości” nie jest satysfakcjonująca – zadamy kilka bardziej szczegółowych pytań. Dopytamy o nazwisko weterynarza, dane lecznicy, która zajmowała się tym kotem.
  4. Jeżeli nigdy dotąd nie opiekowałeś się kotem, w jaki sposób zamierzasz zdobywać wiedzę na temat właściwej opieki?
  5. Kot w domu może zniszczyć nową sofę lub fotel. Co Ty na to? Czy jesteś w stanie zaakceptować straty materialne spowodowane przez kota. Należy bowiem pamiętać, że nie zawsze jest możliwe nauczenie korzystania TYLKO z drapaka.
  6. Czy mieszkasz w mieszkaniu własnościowym czy wynajętym? Czy właściciel wynajmowanego mieszkania wie o Twoich planach dotyczących adopcji kota i czy nie ma nic przeciwko temu?
  7. Na którym piętrze mieszkasz? W jaki sposób są zabezpieczone okna, taras i balkon?
  8. Zwierzę to odpowiedzialność na długie lata. Kot może przeżyć nawet dwadzieścia lat. Czy jesteś świadomy i gotowy na to, aby opiekować się kotem przez całe jego życie?
  9. Czy kot będzie mieć możliwość wychodzenia na dwór? W jaki sposób i dokąd?
  10. Czy w przypadku wyjazdu na wakacje, pobytu w szpitalu, lub innych nieprzewidzianych okoliczności jesteś w stanie zagwarantować kotu odpowiednią opiekę? W jaki sposób?

Pamiętaj, że czeka Cię też wizyta przedadopcyjna. Jeśli wszystko pójdzie gładko, podpiszemy umowę, a Ty zabierzesz swojego podopiecznego do domu.