Łapanie w podbierak

Standardowe

  •  Kota najłatwiej nakryć podbierakiem, gdy kot jest czymś zajęty (np. jedzeniem) i siedzi tyłem do osoby łapiącej. W przypadku, gdy w łapaniu biorą udział dwie osoby, jedna może próbować odwrócić uwagę kota (czasem wystarczy stanąć w pewnej odległości, by kot zaczął obserwować). W tym czasie druga osoba podchodzi do kota z tyłu.
  • Po nakryciu kota podbierakiem, jak najszybciej przyciskamy do ziemi najpierw rączkę, a następnie brzegi podbieraka. Czynności te należy wykonać niemal równocześnie, by zapobiec wyrwaniu się kota spod podbieraka.
  • Na kota w podbieraku zarzucamy płachtę materiału (np. ręcznik lub koc), łapiemy go przez materiał i siatkę za kark, a następnie wkładamy do transportera. Najlepiej robić to we dwie osoby – wówczas jedna przez materiał i siatkę przytrzymuje kota za kark, zaś druga wyplątuje kota z siatki i asekuruje włożenie go do transportera.
  • Transporter powinien być ustawiony otwartymi z jednej strony drzwiczkami do góry (zdj.13), dzięki czemu kot wpada na dno transportera, co daje chwile na zamknięcie drzwiczek.
  • Po włożeniu kota do transportera natychmiast zamykamy i zabezpieczamy drzwiczki, transporter nakrywamy płachtą.
  • Jeżeli podbierak ma składaną obręcz, bezpieczniej jest nie wyplątywać kota z siatki, lecz włożyć go do transportera razem z podbierakiem i tak przewieźć do lecznicy.

Ważne: należy pamiętać, że gdy kot poczuje na sobie siatkę podbieraka, w pierwszym odruchu skoczy w górę. Siła wyskoku może spowodować, że nie będziemy w stanie od razu przydepnąć rączki do ziemi, co umożliwi kotu ucieczkę. Przygotowanie się do takiej sytuacji pozwoli uniknąć zaskoczenia i uniemożliwi poderwanie rączki do góry.

Łapanie w okienku piwnicznym

(polecane, gdy koty przebywają w piwnicy z jednym okienkiem, w stronę którego można je nagonić, wchodząc od strony korytarza; potrzebne są dwie osoby)

 Jedna osoba przystawia podbierak do otwartego okienka. Podbierak musi ściśle przylegać do okna, wszelkie szczeliny muszą zostać zabezpieczone np. kartonami lub szmatami.

  • Należy ustawić się tak, by maksymalnie schować się przed kotami siedzącymi w piwnicy.
  • Druga osoba schodzi do piwnicy i wygania koty w kierunku okienka.
  • Kiedy kot wbiegnie do podbieraka, natychmiast kładziemy podbierak na ziemi (otworem do dołu) i jak najszybciej przyciskamy do ziemi najpierw rączkę, a następnie brzegi podbieraka. Czynności te należy wykonać niemal równocześnie, by zapobiec wyrwaniu się kota spod podbieraka.
  • Dalej postępujemy tak jak w przypadku standardowego łapania w podbierak.

Ważne: koty nie mogą mieć innej możliwości ucieczki z piwnicy, niż przez okienko. Jeśli mogą uciec do innych pomieszczeń przez np. dziury przy rurach, sposób ten nie sprawdzi się. W takiej sytuacji należy kilka dni przed łapaniem zatkać wszelkie inne drogi ucieczki. Jeśli przewozimy kota w transporterze, należy zawsze dokładnie sprawdzić, czy wszystkie zabezpieczenia są dokładnie i prawidłowo zamknięte.