Top 10 – lista pytań adopcyjnych
Zadając pytania bądźmy dyplomatyczni i życzliwi. Nie bójmy się jednak zadawania szczegółowych i konkretnych pytań, nawet jeżeli dotyczyłyby one spraw osobistych. Osoba mająca dobre intencje zrozumie nasze rozterki i chętnie udzieli odpowiedzi na nurtujące nas wątpliwości.
- Czy to Pan/i będzie opiekować się kotem, czy zwierzę ma być prezentem dla innej osoby? Jeżeli kot jest przeznaczony dla kogoś innego, chciałabym bezpośrednio porozmawiać z tą osobą (docelowym opiekunem kota).
(rozmawiamy jedynie z docelowym opiekunem kota. Tylko w ten sposób możemy zapobiec sytuacjom, w których zwierzęta są traktowane jak niechciane prezenty. Czujność należy zwiększyć w przededniu świąt Bożego Narodzenia)
- Czy obecnie mieszka u Państwa kot lub inne zwierzę? Jeżeli TAK, dopytać o stan zdrowia zwierzęcia (szczepienia, choroby wirusowe), wiek, kastrację/sterylizację, charakter, sposób żywienia. Zapytać o lecznicę, nazwisko weterynarza, który zajmuje się leczeniem zwierzęcia.
(w ten sposób możemy dowiedzieć się, pomiędzy wierszami, w jaki sposób opiekun dba o zwierzę, czy zadbał o kastrację, czy ma w ogóle świadomość istnienia chorób wirusowych, czy rozumie konieczność profilaktyki. Brak zainteresowania tematem i wiedzy jest dla nas dość niepokojącym sygnałem)
- Czy w przeszłości opiekował/a się Pan/i kotem? Jeżeli TAK ? co się z nim stało? Odpowiedź typu: ?umarł ze starości? nie jest satysfakcjonująca – należy zadać bardziej szczegółowe pytania. Dopytać o nazwisko weterynarza, dane lecznicy, która zajmowała się tym kotem.
(podobnie jak w punkcie 2 ? na podstawie udzielonej odpowiedzi można wysondować jak właściwa i troskliwa była opieka. Poza tym, dowiemy się czy są zabezpieczone okna, czy mamy do czynienia z osobą przewidującą zagrożenia i zapobiegliwą: ?poprzedni kot uciekł/ wyskoczył/ zdziczał/ pobiegł marcować i nie wrócił?)
- Jeżeli nigdy dotąd nie opiekował/a się Pan/i kotem, w jaki sposób zamierza Pan/i zdobywać wiedzę na temat właściwej opieki?
(wysłuchując odpowiedzi na to pytanie możemy odebrać sygnał, czy mamy do czynienia z osobą która do sprawy podchodzi rozsądnie i poważnie, czy też kimś, kto decyduje się nad opiekę nad kotem w sposób nieprzemyślany, pod wpływem impulsu)
- Kot w domu to rewolucja w życiu domowników. Zwierzak może zniszczyć nową sofę lub fotel. Co Pan/i na to? Czy jest Pan/i w stanie zaakceptować straty materialne spowodowane przez kota. Proszę pamiętać, że nie zawsze jest możliwe nauczenie korzystania TYLKO z drapaka.
(Niestety częstym powodem zwrotów z adopcji, oddawania kotów do schronisk lub na ulicę, bywa to, że kot był po prostu ?niegrzeczny / nieznośny? i powodował szkody materialne np. podrapał nowy komplet wypoczynkowy lub dywan, zrzucał bibeloty z półek. Słuchając wypowiedzi postarajmy się wysondować, na ile dana osoba akceptuje prostą prawdę, iż kota nie można wytresować, dostosować do potrzeb domu stosując np. kary ? to raczej dom trzeba dostosować do potrzeb kota np. przykryć sofę kapą, zdjąć z półek.)
- Czy mieszka Pan/i w mieszkaniu własnościowym czy wynajętym? Czy właściciel wynajmowanego mieszkania wie o Pana/i planach dotyczących adopcji kota i czy nie ma nic przeciwko temu?
(W przypadku osób wynajmujących mieszkanie, dopytać, na ile stabilna jest ich sytuacja lokalowa. Należy zachować czujność w przypadku studentów dzielących mieszkanie z innymi osobami ? w przypadku każdej zmiany sytuacji życiowej lub lokalowej może pojawić się pytanie: ?Co zrobić z kotem??)
- Na którym piętrze Pan/i mieszka? W jaki sposób są zabezpieczone okna, taras i balkon?
(Zadając to pytanie możemy przekonać się, czy potencjalny opiekun ma świadomość niebezpieczeństw związanych z wypadnięciem kota lub wypuszczaniem go bez opieki)
- Zwierzę to odpowiedzialność na długie lata. Kot może przeżyć nawet dwadzieścia lat. Czy jest Pan/i świadomy/a i gotowy/a na to, aby opiekować się kotem przez całe jego życie?
(zmiana partnera życiowego, przeprowadzka do nowego mieszkania, ciąża lub narodziny dziecka to częste powody pozbywania się zwierząt. Oczywiście, trudno jest przewidzieć wszystko, ale można zadać konkretne pytania, w przypadku, gdy mamy wątpliwości)
- Czy kot będzie mieć możliwość wychodzenia na dwór? W jaki sposób i dokąd?
(zadając tego typu pytanie, możemy uzyskać informację na temat tego, czy dana osoba jest zwolennikiem wypuszczania kota samopas, czy pod nadzorem: szelki, smycz lub na dobrze ogrodzonym terenie)
- Czy w przypadku wyjazdu na wakacje, pobytu w szpitalu, lub innych nieprzewidzianych okoliczności jest Pan/i w stanie zagwarantować kotu odpowiednią opiekę? W jaki sposób?
(vide pytanie 3-4. Zadając je możemy sprawdzić, czy dana osoba poważnie podchodzi do adopcji i czy przemyślała wszystkie istotne kwestie.)