Agresja spowodowana frustracją.

Objawy: kot atakuje człowieka, co ciekawe, zazwyczaj jest to osoba, z którą pozostaje w bliskich relacjach, która poświęca mu dużo czasu.

Powody wystąpienia tej formy agresji: kot ulega frustracji, kiedy nie otrzymuje tego, czego oczekiwał w danym momencie od opiekuna. Może to być przysmak, chwila zabawy lub uwaga poświęcona kotu. Atakuje bliskiego człowieka ponieważ zwykle nie musi się z jego strony obawiać przykrych konsekwencji, stąd brak zahamowań. Agresja ta może występować u kotów nadmiernie uzależnionych od opiekunów lub takich, które wychowały się bez kocich rówieśników.

Jak zawsze w takich przypadkach, nie karzemy kotów fizycznie! Poza oczywistym aspektem moralnym jest to po prostu nieskuteczne (zwierzę nie rozumie, za co dokładnie jest karane), a w przypadku zwierząt lękliwych nasila to tylko niepożądane zachowania, pogłębia lęki i niszczy zaufanie wobec opiekuna, co zostało naukowo udowodnione.

Rozwiązanie problemu: możemy kota przyzwyczajać do sytuacji, kiedy musi na coś chwilę poczekać, np. podajemy przysmak w nagrodę po dłuższej chwili i stopniowo wydłużamy czas oczekiwania, oczywiście nie w nieskończoność.

Wskazane jest też urozmaicenie otoczenia kota – dobrze sprawdzają się drapaki, półki, zwykłe kartony, szeleszczący papier. Należy też regularnie zaspokajać potrzeby kota, np. pamiętać o regularnym sprzątaniu kuwety aby kot nie musiał się o to natarczywie dopominać wtedy, kiedy nie mamy czasu, by się nim zająć.

[Marta Chrzczanowicz]