Sylwester

Zbliżają się Sylwester i Nowy Rok, dni, za którymi zwykle nasze koty nie przepadają -a to za sprawą huku fajerwerków i petard.

Kot ma doskonalszy słuch niż pies, dlatego hałasy są dla niego niezmiernie stresujące i bardzo dotkliwie je odczuwa. Jak możemy pomóc mu przetrwać ten trudny dla jego bardzo wrażliwych uszu i psychiki czas?

Jeśli na co dzień pozwalamy kotu wychodzić na zewnątrz, pod żadnym pozorem nie wypuszczamy go w okresie największego natężenia wybuchów. Przerażony i zdezorientowany kot może nie wrócić do domu. Uciekając w panice może wpaść pod samochód, zdarza się, że zwierzęta ulegają wypadkom, gdy petarda wybuchnie tuż przy nich. To my jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszego kota i jesteśmy mu to winni. Brak wyobraźni i odpowiedzialności to przyczyny późniejszego cierpienia zwierząt.

Jeśli nasz kot jest niewychodzący, zawczasu warto się zastanowić, gdzie będzie się czuł najbezpieczniej podczas zintensyfikowanych wybuchów. Może jest to miejsce pod łóżkiem w naszej sypialni, do którego na co dzień nie ma dostępu? Może łazienka, gdzie nie ma okien, może karton, który możemy postawić pod stołem? Spróbujmy spojrzeć na nasz dom oczami kota – gdzie schowalibyśmy się, gdybyśmy się bardzo bali? Udostępnijmy te miejsca naszemu kotu. Zasłońmy szczelnie całe okna, można włączyć telewizor lub radio, by choć trochę zagłuszyły niepożądane dźwięki dochodzące zza okna. Kot w stresie nie będzie chciał jeść – nie zmuszajmy go do tego. Nie pocieszajmy go, gdyż może to tylko utwierdzić zwierzaka w przekonaniu, że jest się czego bać. Jeśli w tę noc zostajemy w domu, zachowujmy się normalnie i nie sprawdzajmy co 5 minut, jak kot się czuje. Należy mu zapewnić maksimum spokoju w miejscu, które wybierze sobie na kryjówkę. Jeśli mamy dzieci, wytłumaczmy im, że kota nie należy niepokoić, gdyż to tylko przysporzy mu stresu.

Co zrobić, jeśli nasz kot cierpi na fobię i strach jest w jego przypadku tak wielki, że powyższe sposoby nie wystarczą? Wtedy należy udać się do lekarza weterynarii, który zaproponuje lek przeciwlękowy i uspokajający dla naszego kota. Niektóre z tych leków można podać 1-2 dni przed Sylwestrem, inne wymagają dłuższego stosowania, np. 1-2 tygodnie przed końcem roku. Najważniejsze, żebyśmy w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku nie zapomnieli o naszych kotach i zapewnili im maksimum spokoju w tym trudnym dla nich okresie. Szczęśliwego Nowego Roku dla Was i Waszych kocich ulubieńców!

[Marta Chrzczanowicz]