Jak zadbać o kota podczas naszych wyjazdów?

Jak zapewnić kotu opiekę, jeśli wyjeżdżamy w miejsce, gdzie nie można go zabrać ze sobą? 

Do wyboru mamy kilka możliwości.

Pozostawienie kota w domu jest najbezpieczniejszą i najmniej niepokojącą go opcją, gdy wyjeżdżasz na wakacje. Poproś zaufaną osobę (może to być ktoś z rodziny, przyjaciel, dobry sąsiad), którą kot zna i która go lubi. Wtedy masz gwarancję, że  zwierzak pozostaje w dobrych rękach. Taka osoba powinna pojawić się u kota najlepiej dwa razy dziennie, by go nakarmić i sprzątnąć kuwetę. Mile widziana byłaby chwila zabawy z kotem. Zostawiamy opiekunowi kota następujące rzeczy: dane kontaktowe w nagłych wypadkach, dane dotyczące weterynarza, wystarczającą ilość żwirku dla kota, jedzenia i leków, codzienne instrukcje dotyczące pielęgnacji. Wyraźnie zapisz, czym i kiedy karmisz swojego kota, ile zwykle pije i czy ma jakąś rutynę. Zanotuj również, co lubi, a czego nie. Wiedza o tym, co jest normalne dla Twojego kota, pomoże jego opiekunowi rozpoznać, czy jest szczęśliwy, czy też ma jakiś problem.

Przed wyjazdem posprzątaj dom i pozbądź się wszelkich potencjalnie szkodliwych rzeczy, zanim zostawisz kota samego na dłuższy czas. Przeczytaj więcej o typowych zagrożeniach domowych dla kotów i sprawdź czy jest bezpieczny – będzie sam w domu dużo więcej czasu niż normalnie. Zostaw mu jego ulubione zabawki, ale takie, jak gryzaki z piór lub wędki schowaj, aby uniknąć ryzyka zaplątania się lub połknięcia. Jeśli twój kot jest wrażliwy na zmiany, spróbuj rozłożyć sprzątanie domu i pakowanie na kilka dni przed wyjazdem, zamiast robić wszystko na raz, ponieważ może to zestresować kota.

Pozostanie kota we własnym domu jest o tyle lepsze, że nie narażamy go na kolejny stres, jakim byłaby dla niego zmiana domu na czas wyjazdu opiekuna. Poza tym większość kotów nie lubi jazdy samochodem, gdyż nie jest do tego przyzwyczajona a sama podróż oznacza dla nich wizytę w lecznicy.

Innym wyjściem jest zawiezienie kota do znajomego, który podejmie się opieki nad nim. Jest to bardziej stresujące dla kota, bo zwierzę zmienia swoje otoczenie. Trzeba też sprawdzić, czy mieszkanie ma zabezpieczone okna, czy nie ma tam rzeczy niebezpiecznych dla Twojego pupila.

Nie zawsze jednak mamy kogo poprosić o pomoc w opiece nad kotem. Co wtedy? Do wyboru pozostaje hotel dla zwierząt lub opieka petsitttera.

Zanim zdecydujemy się na pierwszą opcję, należy koniecznie udać się do wybranego hotelu i poprosić o możliwość obejrzenia boksów, w których przebywają zwierzęta. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na warunki sanitarne: czy jest czysto, czy zwierzęta mają jedzenie i wodę, czy można zostawić kotu jego własne sprzęty, takie jak kuweta, miski, legowisko. Ważne, żeby koty z jednego domu mogły przebywać razem w tym samym pomieszczeniu. Oddając zwierzę do hotelu dla zwierząt trzeba przedstawić aktualne szczepienia kota oraz powinno się zostawić spisane na kartce zalecenia, to znaczy – co kot je, w jakim trybie ma być karmiony, czy na coś choruje, jakie powinien dostawać leki, itd. Koniecznie trzeba zostawić kontakt do siebie i wziąć numer telefonu od osoby, u której będzie można sprawdzać, jak czuje się kot. Dobry hotel szanuje powyższe wymagania klientów, przestrzega, aby koty z różnych domów były od siebie izolowane oraz dba o komfort swoich czworonożnych gości. Warto popytać znajomych, czy korzystali z jakiegoś hotelu, a jeśli tak, to czy mogą go polecić.

Niektóre zwierzęta mogą być zestresowane, gdy są z dala od swojego normalnego otoczenia, szczególnie że prawdopodobnie w pobliżu będą znajdować się inne koty.

Usługi petsittera, czyli osoby zawodowo opiekującej się zwierzętami pod nieobecność opiekunów to kolejna możliwość, z której możemy skorzystać. Twój kot zostanie w domu, oszczędzisz mu stresu związanego z podróżowaniem i przebywaniem w nieznanym miejscu. W tym przypadku powinniśmy jednak również zachować dużą ostrożność – sprawdzamy nie tylko kwalifikacje petsittera, tzn. czy może wylegitymować się ukończonym kursem w tym zakresie, ale też wybieramy osobę, która wzbudza nasze zaufanie i która potrafi szybko nawiązać z kotem relację. Podobnie jak w poprzednim przypadku, warto zapytać znajomych, czy mogą kogoś polecić. Można też spotkać się z kilkoma petsitterami i potem dokonać wyboru osoby, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Podobnie jak w przypadku hotelu dla zwierząt, zostawiamy takiej osobie wszystkie wytyczne dotyczące opieki nad pupilem, zapoznajemy z rozkładem domu, podajemy kontakt do siebie oraz bierzemy kontakt do niej. Ważne, by takiej osobie opowiedzieć o zwyczajach kota, np. o tym, gdzie lubi się chować oraz zabezpieczyć te miejsca, w których nie chcemy, aby kot utknął pozostając sam w domu.

Nawet wyjeżdżając tylko na weekend, zostawianie kota bez opieki „dochodzącej” a tylko z zapasem karmy, wody i żwirku nie jest dobrym pomysłem. Kot musi mieć regularnie sprzątaną kuwetę, nie mówiąc o stresie, jaki odczuwa pozostając nagle sam. Dlatego zawsze warto wcześniej przemyśleć, komu powierzymy kota na czas wyjazdów, by pozostawić sobie zapas czasu na znalezienie kogoś, kto odpowiedzialnie zajmie się naszym czworonogiem.