Jak zadbać o kota podczas naszych wyjazdów?

Ferie zimowe trwają, warto więc przy tej okazji zastanowić się, jak zapewnić kotu opiekę jeśli wyjeżdżamy w miejsce, gdzie nie można go zabrać ze sobą. Do wyboru mamy kilka możliwości. Najlepszą z nich jest zaufana osoba (ktoś z rodziny, przyjaciel, dobry sąsiad), którą kot zna i która go lubi. Wtedy mamy gwarancję, że nasz zwierzak pozostaje w dobrych rękach. Taka osoba powinna pojawić się u kota najlepiej dwa razy dziennie by go nakarmić i sprzątnąć kuwetę (zwykle nie ma możliwości, by wprowadziła się na ten czas do domu). Mile widziana byłaby chwila zabawy z kotem. Zostawiamy na wszelki wypadek numer telefonu do lekarza weterynarii lub lecznicy, która na co dzień zajmuje się naszym kotem oraz podstawowe zasady opieki nad nim. Pozostanie kota we własnym domu jest o tyle lepsze, że nie narażamy go na kolejny stres, jakim byłaby dla niego zmiana domu na czas wyjazdu opiekuna. Poza tym większość kotów nie lubi jazdy samochodem, gdyż nie jest do tego przyzwyczajona a sama podróż oznacza dla nich wizytę w lecznicy.

Nie zawsze jednak mamy kogo poprosić o pomoc w opiece nad kotem. Co wtedy? Do wyboru pozostaje hotel dla zwierząt lub opieka petsitttera. Zanim zdecydujemy się na pierwszą opcję, należy koniecznie udać się do wybranego hotelu i poprosić o możliwość obejrzenia boksów, w których przebywają zwierzęta. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na warunki sanitarne: czy jest czysto, czy zwierzęta mają jedzenie i wodę, czy można zostawić kotu jego własne sprzęty, takie jak kuweta, miski, legowisko. Ważne, żeby koty z jednego domu mogły przebywać razem w tym samym pomieszczeniu. Oddając zwierzę do hotelu dla zwierząt trzeba przedstawić aktualne szczepienia kota oraz powinno się zostawić spisane na kartce zalecenia, tzn. co kot je, w jakim trybie ma być karmiony, czy na coś choruje, jakie powinien dostawać leki, itd. Koniecznie trzeba zostawić kontakt do siebie i wziąć numer telefonu od osoby, u której będzie można sprawdzać, jak czuje się kot. Dobry hotel szanuje powyższe wymagania klientów, przestrzega, aby koty z różnych domów były od siebie izolowane oraz dba o komfort swoich czworonożnych gości. Warto popytać znajomych, czy korzystali z jakiegoś hotelu a jeśli tak, to czy mogą go polecić. Doradzam też sprawdzenie strony internetowej danego hotelu i porównanie oferty nie tylko pod względem ceny, ale przede wszystkim pod względem czystości i poziomu obsługi, o czym powinniśmy przekonać się naocznie.

Usługi petsittera, czyli osoby zawodowo opiekującej się zwierzętami pod nieobecność opiekunów to kolejna możliwość, z której możemy skorzystać. W tym przypadku powinniśmy jednak również zachować dużą ostrożność – sprawdzamy nie tylko kwalifikacje petsittera, tzn. czy może wylegitymować się ukończonym kursem w tym zakresie, ale też wybieramy osobę, która wzbudza nasze zaufanie i która potrafi szybko nawiązać z kotem relację. Podobnie jak w poprzednim przypadku, warto zapytać znajomych, czy mogą kogoś polecić. Można też spotkać się z kilkoma petsitterami i potem dokonać wyboru osoby, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Podobnie jak w przypadku hotelu dla zwierząt, zostawiamy takiej osobie wszystkie wytyczne dotyczące opieki nad pupilem, zapoznajemy z rozkładem domu, podajemy kontakt do siebie oraz bierzemy kontakt do niej. Do dobrego petsittera możemy w każdej chwili zadzwonić i zapytać o samopoczucie naszego kota. Ważne, by takiej osobie opowiedzieć o zwyczajach kota, np. o tym, gdzie lubi się chować oraz zabezpieczyć te miejsca, w których nie chcemy, aby kot utknął pozostając sam w domu.

Równocześnie nie polecam zostawiania kota bez opieki “dochodzącej” a tylko z miską karmy, nawet jeśli jest to wyjazd na weekend. Kot musi mieć regularnie sprzątaną kuwetę, nie mówiąc o stresie, jaki odczuwa pozostając nagle sam. Dlatego zawsze warto wcześniej przemyśleć, komu powierzymy kota na czas wyjazdów, by pozostawić sobie zapas czasu na znalezienie kogoś, kto odpowiedzialnie zajmie się naszym czworonogiem. [Marta Chrzczanowicz]