Jak zrobić budkę – instrukcja:
Potrzebne materiały:
|
|
- Wycięcie otworu, najlepiej przy zdjętej pokrywie. W górnej krawędzi pudła wycinamy otwór nie większy niż 15×15 ale nie mniejszy niż 13×13 cm. Od brzegu pudla powinien być oddalony ok 5 cm.
- Zespolenie pokrywy z pudłem za pomocą taśmy kilka razy owiniętej wokół pudła lub pianki montażowej. W wypadku pianki trzeba odczekać aż zaschnie i odciąć nadmiar.
- Jeśli pudło ma ściankę między 2 a 4 cm to owijamy trzy razy pudło w folię bąbelkowa, szczelnie. Mocujemy folię taśmą pamiętając by zawinięcia foli szły do dołu i by nie robić za dużych zgrubień. Proszę pamiętać, że otwór wejściowy jest w górnej części budki! Pudła o grubszych ściankach nie wymagają owijania.
- Owijamy całe pudełko grubą folią lub plandeką. Najlepiej włożyć je w duży, mocny worek śmieciowy, wygładzić zawinięcia, załamki – wszystkie zawinięcia folii kierujemy do dołu, by nie tworzyły się kieszonki wodne, w czasie deszczu – i przyklejając taśmą montażową. Alternatywą dla worka jest plandeka plastikowa, która jest mocniejsza i odporniejsza na uszkodzenia.
- Wycinamy otwór w folii- taki jak ten w pudle.
- Taśmą oklejamy też wokół cały otworek wejściowy. Kawałki taśmy kleimy od środka do zewnątrz. Chodzi o to, by kot wchodząc do wnętrza nie wydrapywał przy tym styropianu i tym samym nie powiększał otworu.
- Taśmą oklejamy też przednią ściankę domku, tzn. przynajmniej część przy otworze wejściowym, bo inaczej kot będzie rozdzierał pazurkami folię przy wejściu. Taśma natomiast jest mocna, i nie drze się nawet po wbiciu w nią pazurów.
- Mały daszek z pleksi przyklejamy taśma naprawczą nad otworem wejściowym. Płyta musi być szczelnie doklejona z każdej swojej strony. Ponad pokrywę pudła wystawać powinno przynajmniej kilkanaście centymetrów daszka.
- Do środka wkładamy ścinki polaru mniej więcej do 1/3 wysokości pudła.
- Nad otworem wejściowym można też przyjleić kotarę z polaru by zimno nie wchodziło do środka.