Ssanie tkanin – dlaczego kot to robi?

Zdarza się, że koty ssą wybrane przez siebie tkaniny (wełniane koce, bawełniane ubrania opiekuna) lub pluszowe zabawki. Ugniatają je przy tym łapkami, mruczą, mocno się przy tym śliniąc.

Co jest powodem tego zachowania?

Jedna z teorii głosi, że jest to zachowanie obsesyjno-kompulsywne, charakterystyczne dla kotów, które w dzieciństwie zbyt wcześnie oddzielono od matki lub osieroconych. W tym kontekście zachowanie to ma na celu pomóc kotu się uspokoić i dać mu poczucie bezpieczeństwa – to niejako substytut matki i czynności ssania, tożsamego z okresem wczesnego dzieciństwa. Ugniatanie opiekuna wiąże się z tym, że kot może nas postrzegać jako substytut matki (odpowiadamy za zaspokajanie jego potrzeb), gdyż jesteśmy od niego więksi i przy nas czuje się bezpiecznie. Tego typu zachowania daje się zaobserwować u dorosłych kotów i często nie przemijają one wraz z upływem czasu. Zdarza się, że takie zachowanie się utrwala i przejawia w sytuacjach, kiedy kot zwyczajnie się nudzi lub też gdy chce na siebie zwrócić uwagę opiekuna.

Jak w takich sytuacjach reagować?

Najlepiej odwracać uwagę kota zabawą z nim lub zabawką edukacyjną, do której wkłada się np. suchą karmę lub kocim przysmakiem, nadającym się do żucia (np. suszone rybki). Pomocne jest też ignorowanie tego typu zachowań i zwiększenie czasu poświęcanego kotu (nagradzanie go naszą uwagą wtedy, kiedy nie ssie tkanin po to by zwrócić naszą uwagę. A czy Wasze koty też lubią „ciumkać” tkaniny/ubranie człowieka/ucho drugiego kota? [Marta Chrzczanowicz]